پی آر پی (پلاسمای غنی از پلاکت)، درمانی است که به منظور تسریع روند بهبود نواحی مختلف بدن از سوی پزشکان تجویز می شود. این روش درمانی هم چنین می تواند به رشد مجدد موها نیز کمک کند.

درمان پی آر پی معولا در آلوپسی آندروژنیک که الگوی طاسی سر در آقایان نیز نامیده می شود، کاربرد دارد.

در این مقاله سعی داریم به نحوه استفاده از پی آر پی در درمان ریزش مو بپردازیم و میزان موفقیت این روش درمانی را مورد بررسی قرار دهیم.

پی آر پی مو

پی آر پی چیست؟

فهرست محتوا

جهت فهم مکانیسم عمل پی آر پی، مهم است که با نقش پلاکت ها در روند ترمیم آشنا شوید.

پلاکت ها، از جمله اجزای خون هستند، به همراه گلبول های سفید و قرمز. زمانی که بریدگی بر روی سطح پوست ایجاد می شود، پلاکت ها اولین اجزایی هستند که خونریزی را متوقف می کنند و روند ترمیم آغاز می شود.

جهت تولید پی آر پی، ابتدا باید نمونه خون از بیمار گرفته شود، سپس این نمونه داخل سانتریفوژ قرار می گیرد تا اجزای خون از هم جدا شوند. سپس، پلاکت ها برای تزریق، جدا خواهند شد.

پی آر پی، حاوی فاکتورهای رشد و پروتئین هایی است که روند ترمیم بافت را تسریع می بخشند. در مواقعی که وارد آمدن آسیب به فولیکول مو، علت ریزش می باشد، تزریق PRP می تواند به رشد مجدد موها کمک کند. امروزه این روش درمانی مورد استقبال بیماران و پزشکان قرار گرفته است.

روند درمان پی آر پی

تزریق پی آر پی برای ریزش مو، شامل مراحل زیر می باشد:

 • ابتدا خون از رگ بیمار گرفته می شود.
 • نمونه داخل سانتریفوژ قرار می گیرد.
 • تمام اجزای خون از هم جدا می شوند.
 • پلاکت با استفاده از سوزن، از سایر اجزای خون جدا می شود.
 • پلاکت به ناحیه مورد نظر در پوست سر تزریق خواهد شد.
بیشتر بخوانید
ریزش مو ارثی

کل این پروسه در حدود یک ساعت به طول می انجامد و ممکن است در چند جلسه انجام شود. بعد از درمان با پی آر پی، فرد بی هیچ محدودیتی قادر به انجام کارها و فعالیت های روزانه خود خواهد بود.

بسیاری از افراد بر این باورند که ریزش مو با بالا رفتن سن اتفاق می افتد، اما ما شاهد ریختن موهایمان در دوران های مختلف هستیم. ریزش مو زمانی اتفاق می افتد که فولیکول های مو خرد می شوند و مو به تدریج شروع به ریختن می کند.

از PRP در درمان و بهبود آسیب های ورزشی و صدمات وارده به عضلات و تاندون ها استفاده می شود. اما تحقیقات نشان می دهند، تزریق پلاکت می تواند باعث فعال شدن فاکتورهای رشد، بهبود خونرسانی به فولیکول های مو و در نهایت، ضخیم شدن موها شود.

قبل از آغاز درمان، در خصوص انتظارات و نتایج این روش درمانی صحبت می شود. توجه داشته باشید که سبک زنذگی و مواردی مانند کنار گذاشتن سیگار و داشتن رژیم غذایی سالم، متعادل و سرشار از آهن و ویتامین D، به اثر بخشی این روش و رشد بهتر موها کمک می کند.

مدت زمان ماندگاری درمان با پی آر پی چقدر است؟

توجه داشته باشید که تزریق پی آر پی به درمان علت ریزش مو کمک نمی کند. به همین خاطر، نیاز است تا چند نوبت درمان انجام شود تا نتایجی از رشد مجدد موها حاصل گردد. این مورد در خصوص مصرف داروهای تجویز شده از سوی پزشک نیز صدق می کند.

بیشتر بخوانید
حقایق باورنکردنی کاشت مو

تعداد دفعات انجام این روش درمانی، برای هر بیمار متفاوت است که به شرایط بیمار و نتایج اولیه درمان بستگی دارد. معمولا توصیه می شود این روش درمان، هر سه تا شش ماه یک بار انجام شود تا ریزش مو تحت کنترل در بیاید.

بیمارانی که تحت درمان PRP قرار می گیرند، باید تا چند ماه تحت نظر پزشک باشند تا از رشد مجدد موها اطمینان حاصل گردد.

باید و نبایدهای قبل و بعد از تزریق پی آر پی

یک سری موارد هستند که باید قبل و بعد از تزریق رعایت شوند. رعایت این نکات باعث می شوند تا زودتر به نتیجه دلخواه تان برسید و احتمال بروز عوارض نیز به حداقل برسد.

قبل از تزریق PRP:

 • موها باید با شامپو شسته شوند، تا محیط برای تزریق استریل باشد.
 • آب و مایعات خورده شود. تا از بروز علائمی از قبیل سرگیجه و ضعف ناشی از گرفتن خون پیشگیری به عمل آید.
 • از محصولاتی مانند اسپری مو، به مدت سه روز قبل از تزریق نباید استفاده شود.
 • استعمال سیگار و خوردن مشروبات الکلی باید کنار گذاشته شود. این دو مورد، بر کیفیت روند تزریق تاثیر منفی خواهند گذاشت، چرا که سطح پلاکت ها را پایین می آورند.

بعد از تزریق PRP:

 • می توانید فعالیت های عادی و روزانه خود را داشته باشید.
 • دست ها باید همانند روال قبل تمیز شسته شوند، مگر این که درد در ناحیه تزریق احساس شود.
 • از رنگ کردن موها به مدت هفتاد و دو ساعت باید خودداری شود. مواد شیمیایی موجود در رنگ، باعث بروز ناراحتی در ناحیه تزریق می شوند.
بیشتر بخوانید
تاثیر بلندی مو بر ریزش مو

دوره نقاهت تزریق پی آر پی

همانند سایر روش ها، تزریق PRP نیز دوره نقاهتی را به همراه دارد. احساس درد در پوست سر بعد از گذشت سه تا چهار هفته برطرف خواهد شد. تقریبا می توان گفت که این تزریق، دوره نقاهت سه تا شش ماه را به همراه دارد.

آیا درمان پی آر پی می تواند عوارضی را به همراه داشته باشد؟

همان طور که گفتیم، PRP درمانی است که از خود بیمار خون گرفته می شود. به همین خاطر، به عنوان یک روش ایمن در نظر گرفته می شود و احتمال بروز عوارض بسیار کم است. با این حال، ممکن است برخی بیماران با علائمی نظیر: درد خفیف در ناحیه تزریق، تورم، سردرد و یا خارش روبرو شوند.

در پایان این که،

تزریق پی آر پی، می تواند به رشد مجدد موها کمک کند. با این حال، تحقیقات بیشتری نیاز است تا اثر بخشی  و درصد موفقیت این روش به اثبات برسد. نکته ای که باید به آن اشاره کنیم این است، در صورت ابتلا به برخی بیماری های مزمن و یا مشکلات تیروئیدی، ممکن است نتایج خوبی حاصل نشود.

تمامی افرادی که از ریزش موی سر خود ناراضی هستند، می توانند با مشورت پزشک از مزایای این روش درمانی بهره مند شوند.

 

دکتر ریحانه مهرگان

متخصص پوست، مو و زیبایی

عضو انجمن متخصصین پوست آمریکا
▪️ شرکت در کنگره پوست میلان سال 2019
▪️ شرکت در کنگره پوست EADV سال 2019
دکتر جاوید حسینی

متخصص پوست، مو و زیبایی

▪️ ورودی ٧١ پزشکی عمومی
▪️ نفر اول (یک درصد اول دانشگاه)
▪️ رتبه ۶ کل کشور در امتحانات سراسری پره انترنی کشور(اسفند ٧۶)
▪️ رتبه ٨ کل کشور در امتحانات ورود به تخصص در بین همه شرکت کنندگان در کلیه رشته ها
▪️ رتبه اول بین نفرات وارد شده به رشته پوست در کل کشور (اسفند٧٧، و مهر ٧٨)
▪️ اتمام دوره بورد تخصصی پوست (مهر ٨٢) از دانشگاه تهران

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × یک =

Call Now Buttonتماس با ما