مزوتراپی، درمانی است بدون درد که با کمترین میزان تهاجم انجام می شود. در این روش، ویتامین ها، مواد معدنی و آمینو اسیدها به لایه مزودرم پوست تزریق می شوند و به درمان بسیاری از مشکلات پوستی نیز کمک خواهد شد.

مزوتراپی با تغذیه رسانی و مرطوب شدن پوست سر همراه است و تزریق مواد، هیچ گونه دردی را برای بیمار به همراه نخواهد داشت. علاوه بر این، مزوتراپی باعث تسریع متابولیسم سلولی و شکیل مو می شود و از بروز فونت نیز پیشگیری به عمل خواهد آمد.

این روش هم چنین، باعث می شود تا خونرسانی به فولیکول های مو بهبود یابد و در نتیجه شاهد رشد ضخیم و سالم موها نیز خواهیم بود.

مزوتراپی نسبت به سایر روش ها، اثربخشی سریع تری را به همراه دارد و به مرور زمان به تعادل بیشتر هورمون ها نیز کمک خواهد کرد.

این روش درمانی بر این اساس پایه ریزی شده است که در بیشتر موارد، مشکلات هورمونی علت ریزش مو می باشد و کمبود مواد معذی می تواند باعث تشدید شرایط شود. مزوتراپی و تزریق مواد مهم می تواند به رفع این مورد کمک کند.

مزوتراپی، تکنیکی است که با تزریق مواد مغذی به لایه مزودرم مو همراه است که با استفاه از سوزن های استریلی انجام می شود. این روش درمانی، در فواصل هشت هفته ای انجام می شود. بیمار باید در این بازه زمانی صبور باشد، چرا که در بیشتر موارد، بعد از گذشت چند جلسه شاهد بروز نتایج اولیه خواهیم بود.

بیشتر بخوانید
نکاتی مهم در درمان شپش

میزان تزریق نیز به علت ریزش مو بستگی دارد

از آن جایی که مایع تزریقی حاوی ویتامین ها و مواد مغذی است، این درمان کاملا ایمن در نظر گرفته می شود و عوارض جانبی مانند حساسیت را به همراه نخواهد داشت.

مزایای مزوتراپی مو

فهرست محتوا

 • پیشگیری از ریزش مو
 • استحکام بیشتر موها
 • آبرسانی به پوست سر
 • تغذیه رسانی به لایه درم و فولیکول های مو

در این روش، ترکیبی از مواد گفته شده با استفاده از سوزن به پوست سر تزریق می شوند. از آن جایی که دوز مواد تزریقی کم است، شاهد بروز کمترین میزان عوارض خواهیم بود.

چه افرادی می توانند از مزایای مزوتراپی بهره مند شوند؟

افراد با شرایط زیر، گزینه های مناسبی برای درمان مزوتراپی هستند:

 • از ریزش موی شدید رنج می برند
 • دچار طاسی سر شده اند
 • موهای شان نازک شده است
 • هیچ گونه حساستی به مواد مورد استفاده در این روش ندارند

افراد مبتلا به بیماری های پوستی، افراد دیابتی، خانم های باردار و شیرده نمی توانند تحت درمان مزوتراپی قرار بگیرند.

روند مزوتراپی

مزوتراپی به دو روش شیمیایی و مکانیکی انجام می شود.

در مزوتراپی شیمیایی، ویتامین ها و مواد به لایه مزودرم پوست تزریق می شوند. این مواد، باعث تحریک رشد مو، بهبود خونرسانی، کاهش التهاب، تولید کلاژن بیشتر و در نهایت توقف ریزش مو می شوند.

بیشتر بخوانید
مراقبت های دوره درمان ریزش مو

در مزوتراپی مکانیکی، ابتدا سوراخ های ریزی در ناحیه مورد نظر ایجاد می شود تا تولید کلاژن و الاستین تحریک شود. این کار در نهایت، باعث تولید بافت جدید در مو خواهد شد. در طول این روش، هیچ گونه آسیبی به کلاژن موجود وارد نخواهد شد.

چه مدت طول می کشد تا نتایج مزوتراپی مشخص شود؟

معمولا بعد از گدشت دو تا سه جلسه از درمان، شما متوجه تغییراتی در رشد موهای تان خواهید شد. البته این مورد در هر بیماری متفاوت است، گاهی ممکن است بیماری بعد از یک جلسه درمان، تغییر را احساس کند، در حالی که برخی دیگر به تعداد دفعات درمان بیشتری نیاز دارند.

با این حال از جمله نتایج این روش می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • بهبود ضخامت مو
 • افزایش رشد مو در خط رویش مو
 • شادابی بیشتر مو

مدت زمان ماندگاری مزوتراپی مو

در صورتی که مزوتراپی بیش از چهار جلسه انجام شود، می تواند رضایت هشتاد درصدی را به همراه داشته باشد.

در خصوص تعداد جلسات درمان باید بگوییم، میزان اثربخشی در طول درمان بررسی می شود و مشخص می شود که شما به چه تعداد جلسه نیاز دارید. به همین خاطرنمی توانیم در خصوص تعداد جلسات درمان، نظر قطعی بدهیم.

بیشتر بخوانید
درمان ریزش مو

مراقبت های بعد از مزوتراپی

از آن جایی که مزوتراپی، درمان غیر تهاجمی است، دوره نقاهتی را به همراه ندارد و بیمار همان روز قادر به انجام کارها و فعالیت های عادی و روزانه خود می باشد.

بیمار می تواند بیست و چهار ساعت بعد از مزوتراپی، موهای خود را با شامپو بشوید.

با مزوتراپی، دیگر نیازی به انجام روش های جراحی و یا کاشت مو نیست. با این حال، برای رسیدن به نتایج ایده آل، توصیه می شود بیمار رژیم غذایی سالمی داشته باشد و ورزش را فراموش نکند.

در پایان این که،

مزوتراپی مو، روش غیر جراحی، کم تهاجمی و بدون درد است که با تزریق مواد معدنی و ویتامین ها به لایه مزودم پوست انجام می شود و به توقف ریزش مو و رشد موهای سالم و ضخیم کمک می کند. آن چه که اهیمت دارد این است که این روش باید توسط پزشک انجام شود، چرا که مهم است که چه میزان مواد به کدام ناحیه تزریق شود.

آن چه که در پایان باید به آن اشاره کنیم این است که مزوتراپی مو، درمان دائمی ریزش مو محسوب نمی شود و ممکن است نیاز به تکرار آن باشد.

 

دکتر ریحانه مهرگان

متخصص پوست، مو و زیبایی

عضو انجمن متخصصین پوست آمریکا
▪️ شرکت در کنگره پوست میلان سال 2019
▪️ شرکت در کنگره پوست EADV سال 2019
دکتر جاوید حسینی

متخصص پوست، مو و زیبایی

▪️ ورودی ٧١ پزشکی عمومی
▪️ نفر اول (یک درصد اول دانشگاه)
▪️ رتبه ۶ کل کشور در امتحانات سراسری پره انترنی کشور(اسفند ٧۶)
▪️ رتبه ٨ کل کشور در امتحانات ورود به تخصص در بین همه شرکت کنندگان در کلیه رشته ها
▪️ رتبه اول بین نفرات وارد شده به رشته پوست در کل کشور (اسفند٧٧، و مهر ٧٨)
▪️ اتمام دوره بورد تخصصی پوست (مهر ٨٢) از دانشگاه تهران

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 2 =

Call Now Buttonتماس با ما