آهن نقش مهمی در ساخت هموگلوبین دارد ترکیبی که اکسیژن را به سلول ها منتقل می کند و این عملکرد برای بدن ضروری است. بنا به مطالعاتی که از منابع مختلف علمی و معتبر در مجلات علوم پزشکی انجام شده است فقر آهن نه تنها می تواند باعث ریزش مو شود بلکه باعث بروز لک های در پوست نیز می شود. چرا که سلول های فولیکول مو می توانند به کاهش سطح آهن حساس باشند و در صورت کمبود ذخایر آهن خون، مو ها دیگر قادر به ادامه روند رشد نیستند و یا حتی روند رویش مو با کندی پیش کمی رود. لازم است چشم اندازی در مورد فقر آهن و ریزش مو نیز داشته باشید،

محققین دریافته اند ریزش مو ناشی از کمبود آهن به طور موقت بوده و با کمک درمان های دارویی و تغییر سبک زندگی و عادات غذایی می توان بر آن غلبه کرد.

علائم نشان دهنده فقر آهن

فهرست محتوا

ریزش مو یکی از شایع ترین علائم کمبود آهن بدن است به همین منظور به سایر نشانه های ابتلا به این عارضه می پردازیم که عبارت اند از:

  • افزایش میزان ضربان قلب
  • تنگی نفس
  • رنگ پریدگی
  • خستگی مفرط و کاهش محسوس انرژی

*چنانجه با این علائم حتی به صورت خفیف هم مواجه هستید حتما به پزشک متخصص مراجعه و با تشخیصی به هنگام روند درمانی مناسبی را آغاز کنید.

کمبود آهن

کمبود آهن در خون

آیا کمبود آهن باعث ریزش مو می شود؟

یکی از مهم و شایع ترین علل ریزش مو در خانم ها فقر آهن است، این بدین معناست که اگر ذخیره آهن آن ها یعنی همان فریتین عددی کمتر از 40 باشد، قطعاٌ موجب ریزش مو می شود، به همین ترتیب چنانچه این عدد کمتر باشه ریزش مو هم شدید تر می شود. فقر آهن یکی از علل شایع ریزش مو در خانم ها است.

بیشتر بخوانید
تاثیر آلودگی هوا بر ریزش مو

قرص فولیک اسید برای ریزش مو

بیشتر ریزش مو مربوط به کمبود آهن دائمی نیست. بهترین روش برای درمان ریزش مو، رفع علت اصلی این مشکل است. اگر فکر می کنید ریزش مو مربوط به کمبود آهن است، برای اندازه گیری سطح آهن با پزشک مشورت کنید. به احتمال زیاد پزشک آزمایش خون فریتین را تجویز می کند، که سطح پروتئینی به نام فریتین را که به ذخیره آهن کمک می کند اندازه گیری می کند.

اگر نتایج آزمایشات سطح آهن پایین را نشان می دهد، می توانید آن را با مکمل های آهن درمان کنید. خانم ها در دوره عادت ماهانه ی خود باید حداقل به مدت یک هفته به صورت مداوم و منظم قرص آهن مصرف کنند. تا از بروز فقر آهن جلوگیری شود.

ممکن است به عنوان یک عارضه جانبی آهن اضافی، تغییر دفع داشته باشید، بنابراین پزشک متخصص به همراه تجویز قرص اسید، پودر های ضد یبوست نیز تجویز می شود تا از بروز یبوست مزمن جلوگیری شود.

در نظر داشته باشید هیچ خانمی نباید به بهانه بروز یبوست قرص آهن مصرف نکند.

درمان ریزش مو با مصرف قرص آهن

قرص اسیدفولیک برای درمان ریزش مو

درمان فقر آهن

از روش های موثر برای درمان کمبود اهن خون می توان به راهکار های زیر اشاره کرد:

  1. مکمل های آهن: بسیاری از پزشکان بر این باورند برای جبران ذخایر آهن بدن مخصوصا در خانم ها که به دلیل تغغیرات هورمونی و گذراندن دوره پریودی خود بیشتر از سایر افراد در معرض ابتلا به فقر آهن هستند. پس مصرف روزانه مکمل های خوراکی فراموش نشود، چرا که در صورت عدم مصرف و کمبود شدید اهن در بدن با عوارض جبران ناتپذیری در سلامتی و زیبایی بسیاری مواجه می شوید.
  2. تزریق آهن: یکی از دیگر از روش ها مورد استفاده برای درمان فقر آهن تزریق آهن به صورت جذب مستقیم این ماده به بدن است. البته علاوه بر افراد مبتلا به کمبود آهن به بیماران خاص مانند افراد مبتلا به بیماری کرون نیز تزریق می شود.
  3. تغییر برنامه غذایی: در نظر داشته باشید همه ی افرادی که کمبود آهن در آن ها تشخیص داده می شود باید عادات غذایی خود را تغییر دهند و سعی کنند تا جایی که می توانند از غذاهای حاوی آهن تغذیه کنند. گوشت قرمز، مرغ، ماهی و سبزیجات از جمله منابع قوی و طبیعی آهن محسوب می شوند. بدین ترتیب رژیم غذایی بر ریزش مو غلبه می کند.
برنامه غذایی

تغییر عادات غذایی برای درمان ریزش مو ناشی از فقر آهن

نکته نهایی

بهتر است بگوییم، اگر دچار ریزش مو ناشی از فقر آهن شده اید، نگران نباشید بعد از مراجعه به پزشک و اتمام دوره درمانی و افزایش میزان آهن در بدن تان مجدد شاهد رشد موهای تان می شوید. البته که یک متخصص پوست مو و زیبایی در تسریع پروسه درمانی می تواند بسیار حائز اهمیت باشد پس از بهترین متخصص پوست مو و زیبایی در تهران کمک بگیرید این گونه با اطمینان خاطر از تشخیص پزشک روند درمانی مطلوبی را طی خواهید کرد.

بیشتر بخوانید
علل ریزش مو

دکتر ریحانه مهرگان

متخصص پوست، مو و زیبایی

عضو انجمن متخصصین پوست آمریکا
▪️ شرکت در کنگره پوست میلان سال 2019
▪️ شرکت در کنگره پوست EADV سال 2019
دکتر جاوید حسینی

متخصص پوست، مو و زیبایی

▪️ ورودی ٧١ پزشکی عمومی
▪️ نفر اول (یک درصد اول دانشگاه)
▪️ رتبه ۶ کل کشور در امتحانات سراسری پره انترنی کشور(اسفند ٧۶)
▪️ رتبه ٨ کل کشور در امتحانات ورود به تخصص در بین همه شرکت کنندگان در کلیه رشته ها
▪️ رتبه اول بین نفرات وارد شده به رشته پوست در کل کشور (اسفند٧٧، و مهر ٧٨)
▪️ اتمام دوره بورد تخصصی پوست (مهر ٨٢) از دانشگاه تهران

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × دو =

Call Now Buttonتماس با ما