کراتین کردن مو و تاثیرات آن بر مو

فهرست محتوا

کراتینه کردن مو این روزها یکی از اقداماتی شده است که در بسیاری از کلینیک های درمانی و زیبایی از سوی بسیاری از پزشکان و متخصص پوست و مو انجام می شود. اما در زمینه کراتینه کردن موها سوالاتی مطرح می شود که در این مقاله درصدد هستیم به پرتکرار ترین و مهم ترین آنها پاسخ دهیم.

سوالاتی که در زمینه مزایای انجام کراتین کردن مو می پرسند و یا اینکه عده ای علاقه دارد بدانند که اساسا  کراتینه کردن موها به چه شیوه ای انجام می شود. تمامی این موارد به علاوه تاثیراتی که کراتینه بر روی موهای افراد می گذارد موضوع مورد بررسی این مقاله است. اگر شما هم علاقه دارید در این زمینه اطلاعاتی داشته باشید این مقاله را از دست ندهید.

روند انجام کراتین کردن چگونه است؟

; در حقیقت کراتین یک پروتئین بسیار مفید برای مو ها می باشد که به صورت طبیعی و با مقادیر مختلف در موها وجود دارد ، اما استفاده از شامپوهای شیمیایی و یا رنگ کردن موها با رنگ های شیمیایی ، سشوار و یا اتو زدن مدام موها باعث میشود که میزان کراتین مو کاهش یافته و یا به صورت کامل از بین برود، نتیجه ی این امر موهای آسیب دیده و بسیار خشک است که می تواند مشکلات ظاهری بسیاری در پی داشته باشد .

یکی از بهترین تکنیک ها برای احیای موهای آسیب دیده ، کراتین کردن مو می باشد ، در واقع در این روش موادی را روی موها می گذارند تا موها کاملا به  مواد کراتین آغشته شود. پس از آنکه تمامی موها توسط این مواد پوشش داده شد بعد از مدت زمانی موها توسط دستگاه های خاصی حرارت داده می شود. بعد از حرارت دهی عمل صاف کردن موها انجام می شود.

کراتین درواقع ماده اصلی تشکیل دهنده موها است که مواد کراتین حاوی مقادیری از کراتین و نیز پروتئین هایی است که موها نیازمند آن هستند.

نکته ی بسیار مهم در رابطه با کراتین کردن موها ، انجام این اقدام در سالن های آرایشی و زیبایی می باشد . بسیاری از مراکز زیبایی با عنوان احیای مو و یا کراتین مو برای بازسازی و تقویت موها تبلیغاتی را ارائه می نمایند . چیزی که شما در ظاهر تصاویر و ویدئو های این مراکز می بینید ، یک موی بسیار خوش حالت و احیا شده می باشد، اما در حقیقت باید بدانید که در سالن های زیبایی به جای کراتین خالص برای موها از ماده ای به نام فرمالدئید می باشد که نه تنها برای موهای شما مفید نیست بلکه مضرات بی شماری را به همراه دارد . کراتین های آرایشگاهی با درصد بسیار بالایی از فرمالدئید و تنها مقادیر بسیار ناچیزی از کراتین خالص مورد استفاده قرار می گیرند که بر خلاف ظاهر زیبایی که به همراه دارد به صورت موقتی می تواند این بعد روانی را در شما ایجاد نماید که موهایتان احیا شده است .

بیشتر بخوانید
هر آنچه که باید در خصوص درمان ریزش مو دانست

اثرات مضر فرمالدئید  :

 •  افزایش خطر ابتلا به سرطان و بیماری ALS
 • احتمال ابتلا به بیماری های مزمنی هم چون آسیب به سیستم عصبی مرکزی
 • بروز سردرد
 • افسردگی
 • تغییرات خلقی
 • بی خوابی
 • حساسیت
 • اختلال حافظه و تعادل

نکات بسیار مهم :

در دوران بارداری به هیچ وجه نباید در معرض فرمالدئید قرار بگیرید.

فرمالدئید سمی و فرار است و FDA این ماده را سرطانزا شناخته است،فرمالدئید موجود در محصولات کراتین مو نه تنها برای فرد استفاده کننده  بلکه برای آرایشگران و تمام افراد حاضر در آرایشگاه ها نیز مضر است.

برای انجام کراتین مو در سالن های آرایشگاهی ، نیاز به دادن حرارت بسیار بالا و زیاد به موها می باشد که البته این مورد می تواند آسیب زیادی به موها وارد کرده و شما را مستعد ریزش مو نماید.

توجه داشته باشید که برای احیا موها نیازی به مراجعه به مراکز زیبایی نیست و می توانید کراتین خالص را با برند های معروف و بسیار معتبر از داروخانه ها تهیه نمایید،و طبق دستورالعمل ارائه شده برای کراتین کردن موها اقدام نمایید. کراتین های خالص دارای کاربرد مفید و موثر برای موها بوده و به هیچ عنوان آسیبی به موها وارد نمی کند.

 

مزایای کراتینه کردن مو چیست؟

 

 1. بهبود در ظاهر موها و افزایش زیبایی آنها
 2. بهبود در کیفیت موها در اثر خاصیت های درمانی که کراتین برای موهای آسیب دیده دارد
 3. نرم شدن موها
 4. افزایش لختی و حالت پذیری موها
 5. بهبود رنگ و درخشندگی موها
 6. کاهش وز شدگی های موها که در اثر علل مختلفی روی می دهد و به اصطلاح می گویند مو مرده است.
 7. تبدیل موهای مجعد به موهایی نرم و صاف
 8. براق تر شدن موها
بیشتر بخوانید
کاهش وزن بدون ریزش مو

 

آیا کراتین کردن مو تاثیرات و خطراتی را برای موها در پی دارد؟

واقعیت این است که انجام کراتین مو با مزایا و اثراتی بسیار مثبت همراه است. در طول سال هایی که این خدمت زیبایی و درمانی به متقاضیان آن ارائه می شود خوش بختانه شاهد بروز مشکلی برای افراد نبوده ایم. یکی از نکاتی که باید در نظر بگیرید این است که پزشکانی که این اقدامات را برای موی شما انجام می دهند باید متخصص این زمینه باشند وآگاهی و تجربه لازم را کسب کرده باشند. زیرا در این صورت احتمال بروز خطا به صفر درصد می رسد.

 

ذکر نکاتی کلی و اساسی در زمینه کراتین کردن مو

 

 • انجام کراتین مو صرفا برای زنان باردار ممنوع است. زیرا که ممکن است خطراتی را برای سلامت مادر و جنین به همراه داشته باشند. اما برای همه این اقدام قابل انجام و بدون خطر است.
 • باید در نظر داشته باشید که کراتین کردن مو از دو جنبه برای موها فایده دارد؛ یکی اینکه جنبه درمانی دارد. یعنی تمامی مشکلاتی که بافت مو با آن درگیر است را از بین می برد. دومین جنبه، زیبایی موهاست. در واقع این روش ظاهر مو ها را بهبود می بخشد.
 • کراتین کردن مو بعد از مدت زمانی تقریبا چند ماهه باید مجددا تمدید شود. درواقع تاثیرات کراتین کردن مو در عرض چند ماه کم رنگ می شود و نیاز است که دوباره برای انجام کراتین اقدام کنید. نکته ای که باید در نظر بگیرید این است؛ در صورتی که مراقبت هایی که از سوی پزشک توصیه شده است را انجام دهید موجب می شود زمان تاثیر گذاری کراتین افزایش پیدا کند.
 • تنها نقطه منفی ای که برای روش کراتین کردن مو وجود دارد هزینه بالایی است که برای انجام به خود اختصاص می دهد. در واقع باید گفت از آن جهت که کراتین کردن یکی از بهترین روش های احیای مو است مواد مورد استفاده در آن بسیار هزینه بردار است. به همین جهت کسانی که می خواهند از این روش استفاده کنند تقریبا مبلغ قابل توجهی را باید بپردازند. ولی در قیاس با نتیجه مثبت و شگفت انگیزی که برای افراد پدید می آورد ارزش اش را دارد.
 • بعد از انجام کراتین کردن مو پزشکان توصیه می کنند برای بهبود عملکرد کراتین روی موها از شامپوهایی مخصوص استفاده کنید تا به روند کراتین درمانی کمک کند.
 • در خصوص مباحثی که این روزها درخصوص کراتین کردن موها در منزل مطرح می شود باید گفت کراتین کردن موها در منزل تاثیرات کمتری را نسبت به مراکزی که تحت نظارت پزشکان است از خود باقی می گذارد. دوم اینکه مدت زمانی که اثرگذاری کراتین روی موها دیده می شود در روش خانگی بسیار کمتر خواهد بود. پس توصیه ما این است که این اقدام را حتما تحت نظر پزشک و نیز توسط او انجام دهید.
بیشتر بخوانید
مراقبت های دوره درمان ریزش مو

نتیجه گیری

 

در انتها این توصیه را داریم که اگر ترغیب شده اید و یا علاقه دارید که برای درمان و زیبایی موهای خود از روش کراتین استفاده کنید پیش از هر اقدامی در خصوص مرکزی که قرار است در آن اقدام کراتینه انجام دهید تحقیق کنید تا از میزان موفقیت های درمانی و زیبایی آن مرکز اطمینان حاصل کنید.استفاده از ماده ی  فرمالدئید در مراکز زیبایی و آرایشگاه ها می تواند اقدام کراتین کردن مو را به امری زیان بار و پر مضرت تبدیل نماید ف می توانید برای این اقدام خودتان کراتینه را تهیه کرده و از آرایشگر بخواهید که برایتان احیای مو را با موادی که خودتان تهیه کرده اید انجام دهد . چنانچه تصمیم دارید این اقدام را زیر نظر پزشکان و متخصصین پوست و مو انجام دهید حتما از بهترین پزشک پوست و مو در این زمینه کمک بگیرید.

خوش بختانه در سطح کشور تعداد زیادی از بهترین پزشکان متخصص پوست و مو در درمانگاه و یا مرکز درمانی به ارائه انواع خدماتی در زمینه زیبایی پوست و مو می پردازند که کراتین مو یکی از ده ها خدمت در این کلینیک ها است.

 

دکتر ریحانه مهرگان

متخصص پوست، مو و زیبایی

عضو انجمن متخصصین پوست آمریکا
▪️ شرکت در کنگره پوست میلان سال 2019
▪️ شرکت در کنگره پوست EADV سال 2019
دکتر جاوید حسینی

متخصص پوست، مو و زیبایی

▪️ ورودی ٧١ پزشکی عمومی
▪️ نفر اول (یک درصد اول دانشگاه)
▪️ رتبه ۶ کل کشور در امتحانات سراسری پره انترنی کشور(اسفند ٧۶)
▪️ رتبه ٨ کل کشور در امتحانات ورود به تخصص در بین همه شرکت کنندگان در کلیه رشته ها
▪️ رتبه اول بین نفرات وارد شده به رشته پوست در کل کشور (اسفند٧٧، و مهر ٧٨)
▪️ اتمام دوره بورد تخصصی پوست (مهر ٨٢) از دانشگاه تهران

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + شش =

Call Now Buttonتماس با ما