درمان ریزش مو

فهرست محتوا

آیا موهای شما در سنین پایین دچار ریزش مو شده ؟ آیا علت ریزش مو خود را نمی دانید ؟ آیا هر راهی برای درمان ریزش مو استفاده می کنید ولی نتیجه نگرفته اید ؟

علت ریزش مو

یکی از شایع ترین دلایل مراجعه بیماران به متخصص پوست ، ریزش مو های سر می باشد . ریزش مو موجب نگرانی و استرس در بین افراد می شود و همه نگران از دست دادن موهای خود می شوند .گاهی ممکن است شکایت در بین بیماران متفاوت باشد ، به طور مثال بیماری با موهای سالم و پر حجم از ریزش اندک موی خود شکایت دارد و گاهی نیز موهای بیمار به شدت کم شده و حتی بدون معاینه و از دور کم حجم شدن موهای بیمار قابل مشاهده می باشد ولی بیمار شکایت چندانی ندارد .

در واقع می توان گفت علت مراجعه بیماران در درمان ریزش مو بیشتر به تغییر در سبک ریزش مو آنها مربوط می شود .

یکی از مسائلی که برای بیماران ریزش مو بسیار نگران کننده است ، ریزش شدید و ناگهانی موهای آنها می باشد . باید توجه کنید که ریزش مو ممکن است دوره ای باشد و با توجه به عواملی تغییر کند .

شایع ترین علت ریزش مو در زنان 

کمبود آهن : 

یکی از مواردی که برای افراد از اهمیت ویژه ای برخوردار است ، داشتن موهایی زیبا و پرپشت می باشد ،زمانی که افراد برای ریزش مو به متخصص پوست و مو  مراجعه می‌کنند به ‌خصوص خانم‌ها حتما باید ذخیره آهن یا میزان فریتین آن ها مورد بررسی قرار بگیرد.

بیشتر بخوانید
نکات مهم چربی کف سر و ریزش مو

نکته  بسیار مهم در خصوص  ذخیره آهن یا همان فریتین عدد آزمایشگاهی است که در نتیجه آن  نشان می‌دهد و این عدد آزمایشگاهی  بیانگر میزان فریتین خون می باشد.

باید توجه داشته باشید که حداقل عدد آزمایشی باید بین ۴۰ تا ۵۰ باشد اگر زیر ۴۰ باشد قطعاً باعث ریزش مو در این افراد خواهد شد.

اگر این عدد زیر ۴۰ باشه حتما و حتما باید بیمار آهن مصرف نماید تا میزان فقر آهن را جبران نمایند.

فقر آهن ، یکی  از شایع‌ترین علل ریزش مو در خانم ها هست که ۷۰ درصد از خانم ها دچار فقر آهن هستند و باید حتما از طریق مصرف مواد غذایی یا داروهایی که آهن دارند کمبود آهن در مواقع کمبود ذخیره آهن را جبران نمایند .

غذاهای غنی از آهن مثل جگر و گوشت گوسفند، غلات سبوس دار ، سبزیجات سبز برگی شکل مثل اسفناج، خرما و کشمش را زیاد مصرف کنید.
دقت داشته باشید که مصرف خودسرانه قرص آهن به هیچ عنوان درمان مناسبی برای ریزش مو نمی باشد .

استرس و اضطراب : عواملی چون ناراحتی و استرس فراوان در ریز مو تاثیر بسیاری دارد و موجب می شود بیمار در دوره ای دچار ریزش مو شدید شود .

تغذیه : یکی از مهم ترین دلایل ریزش مو کم بودن ویتامین مورد نیاز در تغذیه و یا تغییر ناگهانی رژیم غذایی می باشد . بنابراین افرادی که رژیم های سخت می گیرند به علت اینکه ویتامین موجود در غذای آنها کم می باشد و یا بدن آنها هنور به آن رژیم غذایی عادت نکرده است دچار کم شدن حجم مو یا همان ریزش مو می شوند .

بیشتر بخوانید
عوارض مصرف خودسرانه ویتامین ها

جراحی : یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار در حجم موها انجام عمل های جراحی می باشد .

موارد ذکر شده قابل برگشت می باشد و نگران کننده نیست .  زیر در این دوره موها دچار شوک شده اند و ریزش پیدا کرده اند . با گذشت زمان به حالت اولیه خود باز می گردند .

معاینه قبل از درمان ریزش مو

در ابتدا پزشک برای بررسی ریزش مو چند سوال از بیمار خود در رابطه با اینکه آیا ریزش مو شما نسبت به گذشته تغییر  نموده و افزایش داشته و یا خیر ؟؟؟ آیا تغییر ی در حجم موهای خود مشاهده می کنید ؟ و سوالاتی که از خانم ها پرسیده می شود مانند اینکه آیا تعداد دور استفاده از کش موی خود افزایش یافته یا خیر ؟ آیا سایز کلیپس سر خود کوپک تر شده است ؟

با این سوالات متخصص پوست ، مو زیبایی می تواند پی ببرد که آیا ریزش مو  شما عادی می باشد یا خیر?

نکات مهم دیگری در رابطه با ریزش مو از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد که باید به آنها توجه داشت مانند اینکه باید بدانیم ریزش مو یک امر طبیعی می باشد و هر انسانی روزانه یک تعداد مو از دست می دهد و در واقع به علت فعالیت در کارخانه مو سازی ، موهای ریخته شده جایگزین می شود و چون این چرخه ادامه دارد ریزش طبیعی موها عادی بوده و ممکن است اگر به تعداد نرمال صورت بگیرد اصلا بیمار این ریزش مو را احساس نکند .

بیشتر بخوانید
هر آنچه که باید در خصوص درمان ریزش مو دانست

این موهایی که روزانه به طور طبیعی از دست می دهیم در واقع موهای مرده و از بین رفته در اثر ریزش مو جدا شده و موهای جدید جایگزین می شود .

تعداد مو در افراد مختلف متفاوت می باشد و همیشه از دست دادن تعداد زیادی از مو ها نگران کننده نمی باشد و به معنای کچل شدن موها نمی باشد .

جلوگیری از ریزش مو

یکی از نکات مهم و قابل توجه در ریزش مو این است که اگر از حالت طبیعی خارج شود ، باید ابتدا علت ریزش مو شناسایی گردد .

  • بستن مو به صورت محکم باعث ریزش مومی شود .
  • استفاده از مواد غذایی حاوی پروتئین بسیار مهم می باشد .
  • از استرس و نگرانی های روحی دوری کنید .

درمان ریزش مو

اصلا نگران نباشید برای درمان ریزش مو ، روش و داروهای بسیاری وجود دارد با توجه به نوع علت ریزش مو بیمار ، متخصص پوست ، مو و زیبایی بهترین نکات برای درمان ریزش مو شما در نظر می کیرد .

دکتر ریحانه مهرگان

متخصص پوست، مو و زیبایی

عضو انجمن متخصصین پوست آمریکا
▪️ شرکت در کنگره پوست میلان سال 2019
▪️ شرکت در کنگره پوست EADV سال 2019
دکتر جاوید حسینی

متخصص پوست، مو و زیبایی

▪️ ورودی ٧١ پزشکی عمومی
▪️ نفر اول (یک درصد اول دانشگاه)
▪️ رتبه ۶ کل کشور در امتحانات سراسری پره انترنی کشور(اسفند ٧۶)
▪️ رتبه ٨ کل کشور در امتحانات ورود به تخصص در بین همه شرکت کنندگان در کلیه رشته ها
▪️ رتبه اول بین نفرات وارد شده به رشته پوست در کل کشور (اسفند٧٧، و مهر ٧٨)
▪️ اتمام دوره بورد تخصصی پوست (مهر ٨٢) از دانشگاه تهران

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + 6 =

Call Now Buttonتماس با ما