آیا رنگ کردن موها باعث ریزش مو میشود ؟

فهرست محتوا

از چه رنگ مویی باید استفاده کنیم تا دچار ریزش مو نشویم ؟

تاثیر رنگ مو بر روی ریزش مو چطور خواهد بود ؟

یکی از مشکلاتی که امروزه بسیاری از خانم‌ها با آن در ارتباط هستند ریزش موی ناگهانی می باشد ریزش موی ناگهانی می تواند علت های مختلفی را شامل شود.

یکی از علت های ریزش مو رنگ کردن ناصحیح موها و آسیب رساندن به ریشه مو می باشد که در نهایت منجر به ریزش مو می گردد .

همانطور که می دانید رنگ مو حاوی مواد شیمیایی میباشد که با قرار گرفتن روی تارهای مو باعث از بین رفتن چربی روی موها در قسمت در لایه خارجی می شود و زمانی که رنگ مو وارد لایه داخلی مو می شوند باعث تغییر رنگ مو خواهند شد.

تغییر رنگ مو در اثر واکنش و اکسید شدن موها بروز می‌نماید فرایند رنگ مو می‌تواند به ریشه مو آسیب وارد کند و یک عامل مهم برای ریزش مو محسوب شود.

بد نیست بدانید که در مو پروتئینی به نام کراتین وجود دارد زمانی که موها رنگ می شوند مقداری از پروتئین مو تجزیه شده و تارهای مو دچار نازکی می شود.

اگرموها نازک و شکننده باشند و یا دچار موخوره و یا ریزش موی قبل از رنگ مو باشند توصیه می‌شود که از رنگ کردن موها خودداری کنید زیرا مشکلات  بروز داده شده را تشدید می نماید .

دکتر ریحانه مهرگان، متخصص پوست، مو و زیبایی مهارت و دانش بالایی در امور زیبایی پوست و مو دارند. دکتر مهرگان با استفاده از مجهزترین دستگاه های پزشکی و مواد با کیفیت آماده ی ارائه ی خدمات زیبایی به شما عزیزان می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره های 44064929 – 44068770 مطب دکتر مهرگان تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید از سایت و صفحه اینستاگرام دکتر بازدید فرمایید.

 

آیا رنگ مو باعث ریزش مو می شود؟

در مواردی که فرد دچار استرس و تنش های روحی باشد و همزمان موهای خود را به صورت مداوم رنگ نماید می تواند آسیب های بسیاری به فرد وارد شود.

استفاده رنگ مو در افرادی که دچار تنش های روحی و استرس زیاد می باشد باعث بروز بیماری لیکن پلان خواهد بود لیکن پلان یک بیماری ژنتیکی خارش دار و مزمن می باشد که می تواند باعث قرمزی خارش و التهاب شدید ریشه سر شود و این یکی از عوامل ریزش مو محسوب می شود.

بیشتر بخوانید
هر آنچه که باید در خصوص درمان ریزش مو دانست

لیکن پلان در ناحیه پوست سر گاهی بدون علائم است که فقط با ریزش مو همراه است .

نکته ی بسیار مهم :

در زمانی که دچار استرس و تنش های روحی هستید ، به هیچ عنوان موهای خود را رنگ نکنید . 

در صورتی که نیاز حتمی به رنگ کردن موها دارید ، از رنگ موهای ارگانیک و یا طبیعی استفاده نمایید .

استفاده از رنگ موی شیمیایی در دوره ی درمان ریزش مو ممنوع می باشد . 

استفاده از رنگ مو  می تواند باعث :

  • خشکی سر
  • وارد شدن آسیب به ساقه مو
  • سوختن ساقه مو

می شود.

زمانی که ساقه موها دچار سوختگی بشوند به هیچ عنوان امکان ترمیم و یا بازسازی موها وجود ندارد و عملاً بافت موها به صورت کامل تخریب می‌شود توصیه ای که در اینصورت برای بیماران مدنظر قرار گرفته می شود کوتاه کردن موها می باشد، زیرا زمانی که آسیب های وارد شده به ساقه موها بسیار زیاد باشد جبران این آسیب ناممکن و یا بسیار دشوار خواهد بود.

 

به طور کلی رنگ کردن موها باعث از بین رفتن لطافت مو ها و یا ریزش مومی شود ، اگر موهای شما در وضعیت سالم و مناسبی قرار داشته باشد و روشهای صحیح ای برای حفظ سلامت مو مد نظر قرار بگیرد می توانید از رنگ موهای ارگانیک و طبیعی استفاده کنید .

رنگ کردن موها به شیوه صحیح و اصولی و استفاده از مواد اولیه مرغوب و معتبر بلامانع است در صورتی که موهای شما نازک، آسیب دیده و یا موخوره دچار شکنندگی و یا خشکی بسیار زیاد باشند رنگ کردن موها می‌تواند آسیب‌های وارد شده را تشدید نمایند.

بسیاری از خانم‌ها با روش‌های غیر اصولی و یا بدون تجربه کافی در این زمینه اقدام به رنگ کردن موها می نمایند که نتیجه آن وارد شدن آسیب به بافت کلی مو از بین رفتن چربی طبیعی مو و تخریب لایه داخلی موها می شوند.توصیه می‌شود از رنگ موهای بدون آمونیاک و یا رنگ موهای گیاهی و طبیعی برای موهای تان استفاده کنید

بیشتر بخوانید
تاثیر بلندی مو بر ریزش مو

توصیه می شود در صورت مشاهده ریزش موی غیرطبیعی حتما به متخصص پوست و مو مراجعه نمایید و راهنمایی های لازم در خصوص کیفیت افزایش کیفیت موها بهبود و سلامت موها و حفظ و نگهداری موها از ایشان مشاوره های لازم را دریافت نمایید.

برای رنگ کردن موها چه مواردی را مد نظر قرار دهیم ؟

  • دقت کنید تا جای ممکن رنگ مو تماس مستقیمی با پوست سر نداشته باشد برای انجام این اقدام حتماً به یک نیروی که نیروی متخصص در این زمینه مراجعه نمایید. استفاده از ابزارها و مواد اولیه مرغوب در درجه اول مهم ترین مسئله برای رنگ کردن موها می باشد از این رو توصیه می شود که راهنمایی های لازم در خصوص برند استفاده شده توسط متخصص رنگ مو را دریافت نمایید.
  • از رنگ کردن موها در بازه‌های زمانی بسیار کوتاه مدت خودداری نمایید .سعی کنید زمانی موهای خود را رنگ کنید که نیاز به تغییر رنگ داشته باشند.
  • حداقل زمانی که برای رنگ کردن مو ها مد نظر قرار گرفته می شود رعایت فاصله ۸ هفته می باشد در صورت امکان زودتر از این زمان اقدامی برای رنگ کردن موها انجام ندهید.
  • دکلره کردن موها می تواند آسیب های بسیار زیادی به موهای تان وارد نماید زیرا دکلره کردن رنگ دانه های کلی مو را از بین برده و با از بین بردن پروتئین و کراتین موجود در مو باعث خشکی شدید موها می‌شوند خشکی مو یکی از علل اصلی برای ریزش مو محسوب می‌شود زیرا زمانی که موها به شدت خشک و شکننده باشند می‌توانند به راحتی از پوست سر جدا شده و شما بعد از مدتی شاهد کاهش میزان تارهای مو بر روی سرتان بشوید
  • در صورتی که موهای شما دچار خشکی آسیب و یا ریزش هست از خود درمانی بپرهیزید و حتماً به متخصص پوست و مو مراجعه نمایید.
  • برای شستشوی موها ازمن از شامپوهایی که مخصوص موهای رنگ شده هستند و یا رنگ و یا نرم کننده هایی که برای موهای رنگ شده مورد استفاده قرار می گیرند استفاده نمایید

 

آیا استفاده از مکمل‌های غذایی تاثیری در ریزش مو بعد از رنگ کردن موها دارد؟

برای پاسخ به این سوال باید به متخصص پوست و مو مراجعه نمایید، زیرا خود درمانی و مصرف خودسرانه مکمل های غذایی با وجود ویتامین ها و مواد مغذی که در این نوع مکمل ها وجود دارد ممکن است شمارا دچار مشکلاتی نمایند. اما به طور کلی مکمل هایی که حاوی بیوتین پروتئین ویتامین c ویتامین b۵ و ویتامین d هستند می تواند تاثیر بسزایی در افزایش تولید کراتین و ایجاد ضخامت در تارهای مو داشته باشد.

بیشتر بخوانید
مراقبت های دوره درمان ریزش مو

آیا می توانم با ریزش موهای خود را رنگ کنم ؟

افرادی که دچار ریزش مو شده اند می توان موهای خود را رنگ کنند اما یک توصیه بسیار مهم از طرف متخصص پوست و مو این است که در زمان درمان ریزش مو به هیچ عنوان موهای خود را رنگ نکنید زیرا در طی دوره های درمانی که برای افزایش کیفیت سلامت موها مد نظر قرار گرفته‌ایم رنگ کردن موها می تواند روند درمان ریزش مو را دچار خلل نماید از این رو توصیه می‌شود که دوره‌های درمان ریزش مو را به صورت کامل و تا یافتن نتیجه مطلوب ادامه دهید و سپس بعد از ازبین رفتن ریزش مو و افزایش میزان تارهای مو افزایش ضخامت موها و سایه لطافت موها در زمانی که موهای شما در سلامت کامل هستند برای رنگ کردن موها اقدام نمایید

در پایان

رنگ کردن موها به طور کلی باعث کاهش میزان موها و ریزش مو نمی شود اما می تواند تاثیرات بسزایی در ضخامت موها چربی موها و سلامت موها داشته باشد . این رو ممکن است که تکرر در رنگ کردن موها آسیب‌های زیادی به آن وارد نماید رنگ کردن غیر اصولی موها یکی از عواملی است که می تواند تاثیرات زیادی در کیفیت مو داشته باشد و به مرور زمان موجب کاهش میزان پروتئین مو و از بین رفتن چربی طبیعی موها شود که این خود یکی از عوامل زمینه ساز برای ریزش مو می باشد از این رو توصیه می شود که زمانی برای رنگ کردن موها اقدام نمایید که در سلامت کامل و رشد کافی قرار گرفته باشند در نظر داشته باشید که برای انجام هر اقدامی حتماً به متخصص پوست و مو مراجعه نمایید البته این مراجعه برای افرادی ضروری است که دچار ریزش مو میباشند.

دکتر ریحانه مهرگان

متخصص پوست، مو و زیبایی

عضو انجمن متخصصین پوست آمریکا
▪️ شرکت در کنگره پوست میلان سال 2019
▪️ شرکت در کنگره پوست EADV سال 2019
دکتر جاوید حسینی

متخصص پوست، مو و زیبایی

▪️ ورودی ٧١ پزشکی عمومی
▪️ نفر اول (یک درصد اول دانشگاه)
▪️ رتبه ۶ کل کشور در امتحانات سراسری پره انترنی کشور(اسفند ٧۶)
▪️ رتبه ٨ کل کشور در امتحانات ورود به تخصص در بین همه شرکت کنندگان در کلیه رشته ها
▪️ رتبه اول بین نفرات وارد شده به رشته پوست در کل کشور (اسفند٧٧، و مهر ٧٨)
▪️ اتمام دوره بورد تخصصی پوست (مهر ٨٢) از دانشگاه تهران

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 1 =

Call Now Buttonتماس با ما