آیا داروهایی که برای درمان ریزش مو مورد استفاده قرار می‌گیرند کاهنده سیستم ایمنی هستند؟

با وجود شیوع بیماری کرونا می توانم داروهای درمان ریزش مو را مصرف کنم؟

دوره درمان با وجود بیماری کرونا چگونه خواهد بود؟

آیا داروی جایگزین برای داروهای کورتون دار که سیستم ایمنی بدن را کاهش میدهد وجود دارد؟

چه توصیه ای  برای بیمارانی که تحت درمان ریزش مو می باشند وجود دارد که از ابتلای آنها به بیماری کرونا جلوگیری شود؟

یکی از مواردی که اخیراً بسیاری از بیماری ها در حین درمان ریزش مو نگران آن هستند مصرف ویتامین ها و داروهای ریزش مو می باشد که در صورت مصرف احتمال درگیری با بیماری کنار کرونا را به همراه خواهد داشت یا خیر

بسیاری از بیماران با این سوال همراه هستند که آیا با مصرف ویتامین ها و داروهای درمان ریزش مو که قطعاً سیستم ایمنی بدن را تحت تاثیر قرار می دهد احتمال درگیری با بیماری کرونا وجود دارد یا خیر؟

البته که مصرف ویتامین هایی که برای درمان ریزش مو تجویز می شوند قطعاً سیستم ایمنی را بیشتر تقویت خواهد کرد و این به نفع افراد خواهد بود که فرد درگیر بیماری کرونا نشود. اما همچنان توصیه می شود که :

 • رعایت اصل در خانه ماندن
 • شستشوی مداوم دست ها
 • رعایت اصول بهداشتی
 • رعایت موازین بهداشتی 
 • ضدعفونی کردن مرتب دست ها و وسایلی که مورد استفاده قرار می گیرند
بیشتر بخوانید
پی آر پی

مد نظر قرار بگیرد تا از ابتلای به بیماری کرونا جلوگیری بشود.بنابراین مصرف ویتامین های تجویز شده توسط متخصص پوست و مو بلامانع می باشد و نیازی به قطع مصرف آن در دوره درمان ریزش مو که همزمان با شیوع بیماری کرونا شده است نمیباشد.

اما در برخی از موارد داروهایی که برای درمان ریزش مو مورد تجویز قرار می گیرد، مانند انواع داروهای حاوی کورتون که کاهنده سیستم ایمنی بدن هستند نیاز است تا نسبت به تغییر و تعویض داروها اقدام شود ، این داروها شامل مواردی مانند انواع :

 • کورتون
 • آزاتیوپرین
 • ایموران
 • سیکلوکسفورین
 • سیکلوفسفامید
 • انواع کروتون مانند پردنیزولون

هستند ، که در حقیقت داروهای کاهنده سیستم ایمنی می باشد و فرد را دچار اختلالات سیستم ایمنی می کند، با مراجعه به مراکز درمانی پوستی که در ایام تعطیلات همچنان فعال می باشند نسبت به جایگزینی دارو اقدام نمایند.

در نظر داشته باشید که برای این داروهای حاوی کورتون سیکلوفسفامید و ایموران  که سیستم ایمنی را تحت تاثیر قر ار میدهد ، به جهت جلوگیری از ابتلای این بیماری  سعی کنند در ایام تعطیلات که مطب ها و مراکز درمانی غیر فعال می باشند ، به مراکز درمانی پوست دولتی مانند :

 • بیمارستان رازی
 • بیمارستان حضرت رسول
 • بیمارستان لقمان

مراجعه کنند ، و نسبت به تعویض و جایگزین کردن دارو ها اقدام نمایند .

بیشتر بخوانید
مزوتراپی

به همین جهت به بیماران توصیه می شود که مصرف ویتامینها را قطع ننمایند و آن را ادامه دهند زیرامصرف ویتامین ها ، مشکلی برای بروز و یا درگیری با بیماری کرونا را ایجاد نخواهند کرد  و بالعکس نسبت به تقویت ایمنی بدن مصرف آن توصیه می شود .

در ادامه برخی از داروهای کاهنده سیستم ایمنی هستند  که در خصوص مصرف آنها باید احتیاط لازم را مد نظر قرار داد .

در صورتی که داروهای تجویز شده برای درمان ریزش مو توسط دکتر ریحانه مهرگان ، متخصص پوست و مو جزو  داروهای کاهنده سیستم ایمنی مانند قرص هایی که حاوی کورتون یا ایموران، سیکلوسپورین و داروهای مشابه  باشد ، که برای مشکلات پوستی و ریزش موهای شما تجویز شده است و  می باشند .

در صورتی که داروهای تجویز شده برای درمان ریزش مو توسط دکتر ریحانه مهرگان ، جزو  داروهای کاهنده سیستم ایمنی مانند قرص هایی که حاوی کورتون یا ایموران، سیکلوسپورین باشد ، باید نسبت به ادامه مصرف از ایشان مشاوره های لازم را دریافت نمایید و یا اگر دسترسی به مطب  و یا مراکز درمانی ندارید همانطور که بیان شد به مراکز درمانی پوست دولتی مراجعه کنید .

در مورد مصرف داروی هیدروکسی کلروکین سولفات در مواردی که ریزش موی فرد به دلیل بیماری لیکن پلان  می باشد مورد تجویز قرار می گیرد،تایید شده است که جزو داروهایی می باشد که حتی برای پیشگیری و درمان بیماری کرونا نیز مورد تجویز بیماران است و استفاده می شود . بنابراین در موارد مصرف نیازی به قطع مصرف و یا تغییر دارو  نیست و جای نگرانی برای این دارو نمی باشد .

بیشتر بخوانید
هر آنچه که باید در خصوص درمان ریزش مو دانست

 

در رابطه با مصرف داروی روفانیب ، که بسیاری از بیماران سوالات زیادی در رابطه با این دارو دارند ، این دارو در حال حاضر گزارشی برای منع مصرف آن  داده نشده است ، تاییدی برای این دارو که جزو داروهای کاهنده سیستم ایمنی باشد و یا پیشگیری کننده از بیماری کرونا باشد گزارش نشده است ، در این صورت نیازی به تغییر در درمان نخواهد بود و نسبت به تعویض دارو اقدامی لازم نیست .

 

 

دکتر ریحانه مهرگان

متخصص پوست، مو و زیبایی

عضو انجمن متخصصین پوست آمریکا
▪️ شرکت در کنگره پوست میلان سال 2019
▪️ شرکت در کنگره پوست EADV سال 2019
دکتر جاوید حسینی

متخصص پوست، مو و زیبایی

▪️ ورودی ٧١ پزشکی عمومی
▪️ نفر اول (یک درصد اول دانشگاه)
▪️ رتبه ۶ کل کشور در امتحانات سراسری پره انترنی کشور(اسفند ٧۶)
▪️ رتبه ٨ کل کشور در امتحانات ورود به تخصص در بین همه شرکت کنندگان در کلیه رشته ها
▪️ رتبه اول بین نفرات وارد شده به رشته پوست در کل کشور (اسفند٧٧، و مهر ٧٨)
▪️ اتمام دوره بورد تخصصی پوست (مهر ٨٢) از دانشگاه تهران

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + بیست =

Call Now Buttonتماس با ما