آیا بلندی موها ارتباطی با ریزش آن دارد؟

فهرست محتوا

یکی از سوالات بسیاری از مراجعین برای درمان ریزش مو تاثیر بلندی مو در میزان ریزش آن می باشد.

برای پاسخ به سوالاتی که در رابطه با اندازه مو و ارتباط آن با ریزش مو می باشد، باید به متخصص پوست و مو مراجعه نمایید و اقدامات لازم را در خصوص درمان ریزش مو انجام دهید

اینکه بلندی مو تاثیری در ریزش مو دارد یا خیر دارای پاسخ های مثبت و منفی می باشد .

بلندی مو باعث ریزش مو می شود زیرا  :

زمانی که موهایتان بلند باشد به مراتب

 • استفاده از سشوار و اتوی مو
 • استفاده از انواع نرم کننده ها و ماسک های مو هایی که قبل از شستشو و بعد از شستشو بر روی موها مورد استفاده قرار می گیرند
 • استفاده از تافت و انواع ژل ها
 • استفاده از چسب مو و غیره 

البته انجام برخی از اقدامات مانند:  رنگ کردن مو با مواد شیمیایی یا دکلره کردن موها برای انجام هایلایت مو از مواردی است که باعث می شود تا موها در هر اندازه‌ای دچار آسیب بشوند.

به همین جهت بلند بودن موها باعث می شود که شما از روش هایی که برای نرم کردن صاف کردن و یا خشک کردن موها مورد استفاده قرار می‌گیرند، به طور مرتب و مداوم استفاده نمایید.

بد نیست بدانید که استفاده از روش هایی که باعث آسیب رسیدن به موها می شود یکی از عوامل ایجاد ریزش مو می باشد .

همانطور که بیان شد شیوه های ناصحیح مانند اتو زدن مو سشوار کشیدن از روش هایی است که باعث می‌شود تا تارهای مو آسیب ببیند و در نهایت ریشه مو به قدری ضعیف شود که موجب ریزش مو  گردد.

بیشتر بخوانید
نکاتی مهم در درمان شپش

 

بلندی مو باعث ریزش مو نمی شود زیرا  :

اگر شما موهای سالم و بلندی داشته باشید و به خوبی از موها با مراقبت نمایید ، آسیبی به موها وارد نشده و ریزش موبروز نمی آید.

به غیر از مواردی که پوست سر دچار بیماری لیکن پلان و یا سایر عوامل ایجاد کننده ریزش مو نشده باشد در صور تی که موهای شما بلند هم باشد ریزش مو دیده نخواهد شد .در حقیقت افرادی که به طور میانگین حدوداً دو بار در هفته موهای خود را شستشو می نمایند و از سشوار با حرارت بسیار بالا استفاده نمیکنند ،همچنین برای صافی مو از اتو و سایر لوازمی که برای این اقدام کاربرد دارد استفاده نمی کنند، آسیب کمتری به موهایشان وارد شده و دچار ریزش مو نمی شوند .

این افراد با موهای بلند از ماسک های مو استفاده نمی کنند و همچنین از انواع ژل و تافت و یا چسب مو برای حالت دادن به موها کمک نمی گیرند، در حقیقت استفاده از هرگونه ماده شیمیایی و حرارتی  که باعث می شود تا ریشه و ساقه ی مو دچار آسیب بشود را ممنوع می دانند . در نتیجه وقتی موها در شرایطی ایده آل بدون وارد شدن آسیب و یا تغییرات شیمیایی قرار داشته باشد دچار ریزش نمی باشد و نیازی به درمان ریزش مو ندارد .

بنابراین به طور کلی عواملی که باعث ایجاد ریزش مو می شوند شامل موارد زیر خواهد بود:

 • استفاده از سشوار با حرارت بسیار زیاد
 • استفاده مداوم از اتوی مو برای صاف کردن
 • استفاده از ماسک موی قبل و بعد از استحمام
 • استفاده از انواع تافت و چسب مو برای حالت دادن
 • استفاده از ژل برای فرم دهی به موها
 • استفاده از رنگ موی شیمیایی و غیر ارگانیک
 • دکلره کردن موها و یا هایلایت مو
بیشتر بخوانید
راه های جلوگیری از ریزش مو

 

آیا کوتاه کردن مو مانع از ریزش مو می شود؟

آیا با کوتاه کردن مو و یا تراشیدن موی سر می توان از ریزش مو جلوگیری کرد؟

آیا تراشیدن موها با تیغ یکی از روشهای درمان ریزش مو می باشد؟

یکی از اقداماتی که افراد با مشاهده ریزش مو انجام می‌دهند تا درمان‌ ریزش‌ مو صورت بگیرد، کوتاه کردن موها و یا تراشیدن کامل آنها از روی سر می باشد.

همانطور که بیان شد بلندی و یا کوتاهی موها تاثیری در ریزش مو ندارد و این تصور اشتباه باعث می شود که برای درمان ریزش مو فرد موهای خود را کوتاه نمایند. کوتاهی یا بلندی مو ها در درمان ریزش مو اثری نخواهد داشت و عامل اصلی ریزش مو باید توسط متخصص پوست و مو تشخیص داده شود تا درمان لازم برای ریزش مو صورت بگیرد.

کوتاه کردن موها تنها در صورتی توصیه می شود که فرد دچار موخوره شده باشند و یا موها به قدری آسیب دیده باشند که امکان احیای آن وجود نداشته باشد.

چه عاملی باعث میشود که مو شکننده و آسیب دیده بشود؟

یکی از مهمترین علل خشکی مو و شکنندگی آن که البته بیشتر در خانم ها دیده می شود، استفاده از رنگ موهای شیمیایی و انجام عملیاتی مانند دکلره کردن مو می باشد .همانطور که بیان شد ریزش مو بر اثر رنگ کردن  به گونه ای است که با آسیب به ریشه مو باعث ریزش مو و البته آسیب رساندن به ساقه مو خواهد بود. در چنین مواردی که موها به شدت آسیب دیده باشند راهی به جز کوتاه کردن موها وجود ندارد اما برای درمان ریزش مو کوتاه کردن مو توصیه نمی گردد.

بیشتر بخوانید
راهنمای کامل مزوتراپی مو و مراحل درمانی

تصور اشتباه در رابطه با کوتاه کردن مو برای درمان ریزش مو

زمانی که موهای کوتاه تری دارید باعث می شود که موهای ریخته شده کمتر به چشم بخورد این اتفاق زمانی که در حال شانه زدن و یا استحمام هستید می افتد و این بعد روانی در فرد ایجاد می شود که ریزش موی ایشان کمتر شده و رو به بهبود و درمان می باشد. اما حقیقت چیز دیگری است در واقع کوتاه کردن مو ها تاثیری برای درمان ریزش مو نخواهد داشت و شما تنها تارهای موی کوتاهی که به زمین میریزد و یا از روی سرتان می افتد را نمی بینید .

البته در مواردی که فرد نیاز به استفاده از محلول های مختلف برای درمان ریزش مو دارد ، بهتر است موهای خود را کوتاه نماید. زیرا محلول مصرفی با میزان کم تری مورد استفاده قرار خواهد گرفت، طبیعتاً هر چه موها بلندتر باشد به محلول ضد ریزش موی بیشتری نیاز خواهد بود. اما در مواردی که نیازی به استفاده از انواع محلول ها نباشد نیازی به کوتاه کردن موها نیست.

 

دکتر ریحانه مهرگان

متخصص پوست، مو و زیبایی

عضو انجمن متخصصین پوست آمریکا
▪️ شرکت در کنگره پوست میلان سال 2019
▪️ شرکت در کنگره پوست EADV سال 2019
دکتر جاوید حسینی

متخصص پوست، مو و زیبایی

▪️ ورودی ٧١ پزشکی عمومی
▪️ نفر اول (یک درصد اول دانشگاه)
▪️ رتبه ۶ کل کشور در امتحانات سراسری پره انترنی کشور(اسفند ٧۶)
▪️ رتبه ٨ کل کشور در امتحانات ورود به تخصص در بین همه شرکت کنندگان در کلیه رشته ها
▪️ رتبه اول بین نفرات وارد شده به رشته پوست در کل کشور (اسفند٧٧، و مهر ٧٨)
▪️ اتمام دوره بورد تخصصی پوست (مهر ٨٢) از دانشگاه تهران

۲ دیدگاه ها

 1. چیکار کنیم که از ریزش مو جلوگیری بشه؟

  پاسخ
  • علل ریزش مو در آقایون و خانم ها متفاوت اند. در آقایون در مورد علت ریزش مو می توان به موارد متعددی از قبیل: اختلال در خواب – چاقی شکمی – مصرف دخانیات و مشروبات الکلی – چربی کف سر – استرس – مصرف بیش از حد غذاهای چرب و فست فود – مصرف دارو های هورمونی – کمبود ویتامین- اشاره کرد.
   علل شایع ریزش مو در خانم هم مربوط به فقر آهن – تنبلی تخمدان یا تخمدان پلی کیستیک – کمبود های ویتامین – استرس – اختلال در خواب – استعمال هر گونه دخانیات و نوشیدنی های الکلی با دوز بالا – چربی کف سر، می شود.

   پاسخ

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 3 =

Call Now Buttonتماس با ما