درماتیت سبورئیک(شوره یا پوسته ریزی سر)

فهرست محتوا

بیماری درماتیت سبورئیک یک نوع اگزمایشوره یا پوسته ریزی سر است که به صورت قرمزی، پوسته ریزی و خارش در ناحیه کف سر،  دور بینی، ناحیه ابرو، ناحیه ریش، داخل گوش، پشت گوش، گاهی وسط سینه ، زیر سینه، زیر بغل و ناحیه بیکینی خود را نشان می دهد.

ممکن است فرد دارای یک یا دو یا سه علامت که شامل قرمزی، خارش و یا پوسته ریزی است، باشد.

متخصص پوست و مو در کلینیک مویار، در خصوص علائم و روش های درمان این بیماری پوستی در ادامه بیشتر توضیح خواهند داد پس با ما همراه باشید.

بیماری درماتیت سبورئیک مو

علت های ابتلا به بیماری درماتیت سبورئیک چیست؟

علت اصلی ابتلا به بیماری درماتیت سبورئیک(شوره یا پوسته ریزی سر) استرس می باشد. پزشک اگر به طور کامل بیماری را درمان کند، این عارضه به سرعت بهبود پیدا می کند. ولی مشکل این جاست که با بروز استرس، بیماری مجدد عود می کند.

بیمار باید این نکته را بداند که استرس خود را کنترل نماید در غیر این صورت، بیماری سریع باز می گردد و درمان بی تاثیر بوده است.

نواحی درگیر ابتلا به بیماری درماتیت سبورئیک

نواحی که اغلب به درماتیت سبورئیک دچار می‌شوند عبارتند از:

بیشتر بخوانید
کدام بیماری‌ها باعث ریزش مو می‌شوند؟

روی سر

میزان شیوع بیماری درماتیت سبورئیک بر روی سر می تواند از خفیف تا شدید باشد و از شوره های سر یا صورت تا جدا شدن پوست سر و ترشح مایع از قسمت های ملتهب شده پوست سر خود را نشان دهد.

پوست سر

درماتیت سبورئیک همانطور که گفته شد، اکثرا در نواحی بین ابرو، کناره های بینی و روی گونه ها بروز می کند در مواردی ممکن است پلک ها را درگیر کرده و باعث قرمزی، تورم و پوسته پوسته شدن آن نواحی شود.

داخل و اطراف گوش

این نوع از بیماری پوستی ممکن است در داخل گوش، حفره بیرونی گوش و یا پشت گوش مشاهده شود. در این موارد ممکن است پوست دچار عفونت های باکتریایی شده باشد و ترشحاتی را نیز داشته باشد. در صورتی که کانال گوش ملتهب شود ممکن است این مسیر را مسدود کند.

روی قفسه‌ی سینه یا بالای کمر و بین دو شانه

در این ناحیه بیماری درماتیت سبورئیک به صورت ضایعات پوستی صورتی تا قرمز مشخص است و پوسته دهنده است.

بیماری درماتیت سبورئیک مو

نحوه تشخیص اگزمای پوست دهنده

برای تشخیص این بیماری باید پوست معاینه شود و این کار توسط متخصص پوست  در مویار کلینیک امکان پذیر است. معمولا در مراحل اولیه تشخیص نیازی به آزمایش خون و نمونه برداری از پوست نیست. ولی در صورت ابتلا به برخی از بیماری ها مانند HIV،نیاز به آزمایش خون می باشد.

  • همچنین اگر تشخیص متخصص پوست، عفونت های قارچی باشد، نیاز به نمونه برداری و ارسال به آزمایشگاه می باشد. بعد از تشخیص نوع بیماری پوستی درمان شروع می شود.
  • در برخی از افراد تشخیص بیماری درماتیت سبورئیک از انواع دیگر درماتیت کمی دشوار است. مخصوصا اگر در کل بدن گسترش داده شده باشد.
  • در افرادی که به بیماری درماتیت سبورئیک شدید پوست سر مبتلا هستند، ممکن است علائمی شبیه به پسوریازیس داشته باشند.
  • در افرادی که به پسوریازیس مبتلا هستند، پوسته ها بزرگ تر، ضخیم تر و سفید تر هستند. در این گروه از افراد، بیماری در نواحی صورت رخ نمی دهد.
بیشتر بخوانید
هر آنچه که باید در خصوص درمان ریزش مو دانست

درمان بیماری درماتیت سبورئیک

برخی از دارو ها و شوینده ها هستند که در درمان بیماری موثر است. با این حال کنترل استرس از همه روش های درمانی مهم تر می باشد.

همچنین باید در نظر داشت که بیماری درماتیت سبورئیک با کمبود برخی از ویتامین ها تشدید می شود، به همین دلیل اگر با یک هفته مصرف دارو فرد بهتر نشود، پزشک متخصص باید آزمایش کامل ویتامین ها را برای بیمار تجویز کند. در صورتی که کمبود ویتامین وجود داشت ، باید با مصرف دارو جبران شود.

بیماری درماتیت سبورئیک یک نوع اگزمای پوسته دهنده است که به صورت قرمزی، پوسته ریزی و خارش در ناحیه کف سر،  دور بینی، ناحیه ابرو، ناحیه ریش، داخل گوش، پشت گوش، گاهی وسط سینه ، زیر سینه، زیر بغل و ناحیه بیکینی خود را نشان می دهد. متخصص کلینیک مویار در خصوص بیماری درماتیت سبورئیک و درمان آن بیشتر توضیح خواهند داد. برای دریافت اطلاعات ببیشتر ، مشاوره و درمان  توسط متخصصین کلینیک مویار از روش های زیر اقدام نمایید.

شماره تماس کلینیک ۴۴۰۰۵۰۲۷ -۰۲۱
اینستاگرم کلینیک مویار

درمان این بیماری همچنین به میزان گستردگی بیماری و ناحیه درگیر شده بستگی دارد که متخصص پوست و مو در مویار کلینیک بعد از بررسی های لازم روش درمان را بیان می کند.

بیشتر بخوانید
فقر آهن و ریزش مو

با این حال همانطور که بیان شد کنترل استرس بهترین روش درمانی محسوب می شود.

محلولهای درمان ریزش مو باید بعد از بهبودی اگزمای سبورییک شروع شوند وگرنه التهاب اگزما بدتر خواهد شد.

دکتر ریحانه مهرگان

متخصص پوست، مو و زیبایی

عضو انجمن متخصصین پوست آمریکا
▪️ شرکت در کنگره پوست میلان سال 2019
▪️ شرکت در کنگره پوست EADV سال 2019
دکتر جاوید حسینی

متخصص پوست، مو و زیبایی

▪️ ورودی ٧١ پزشکی عمومی
▪️ نفر اول (یک درصد اول دانشگاه)
▪️ رتبه ۶ کل کشور در امتحانات سراسری پره انترنی کشور(اسفند ٧۶)
▪️ رتبه ٨ کل کشور در امتحانات ورود به تخصص در بین همه شرکت کنندگان در کلیه رشته ها
▪️ رتبه اول بین نفرات وارد شده به رشته پوست در کل کشور (اسفند٧٧، و مهر ٧٨)
▪️ اتمام دوره بورد تخصصی پوست (مهر ٨٢) از دانشگاه تهران

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + نه =

Call Now Buttonتماس با ما